Rakovina prostaty

Ročně je v České republice diagnostikováno přibližně 3500 nových případů rakoviny prostaty a okolo 1350 mužů na ni zemře. Je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v mužské populaci. Včasná diagnóza a účinnější léčba dnes v mnoha případech mohou rakovinu prostaty zcela vyléčit.

Co je prostata

Prostata, česky zvaná předstojná žláza, představuje ochranu biologicky velice významného spojení močových a pohlavních cest u muže. Její velikost se přirovnává k vlašskému ořechu. Nachází se těsně pod močovým měchýřem, kde do ní shora ústí začátek močové trubice, která se následně uvnitř prostaty spojuje s chámovody (pohlavní cesty).

Tuboalveolární žlázy prostaty doplňují tekutinu ejakulátu o látky umožňující delší přežití spermiím v ženském pohlavním ústrojí, zvyšují jejich motilitu a stimulují stahy děložního svalstva. Tím tedy znatelně přispívají spermiím ve schopnosti dostat se k vajíčku a úspěšně ho oplodnit. Látka spermin, kterou lze prokázat v zaschlém ejakulátu, má pak mimo jiné také význam v soudním lékařství.

Rakovina prostaty a rizikové faktory

Rakovinné bujení způsobí zvětšení tkáně prostaty, která utlačuje močovou trubici, což má za následek obtížnější močení. Velmi nepříjemným faktem u rakoviny prostaty je, že často tvoří metastázy do kostí. Rakovina kostí patří mezi velice obtížně léčitelné typy rakoviny.

Hlavním rizikovým faktorem při vzniku rakoviny předstojné žlázy se uvádí věk. Výskyt se exponenciálně zvyšuje po padesátém roku života, nicméně se doporučuje, aby se muži o tuto problematiku začali zajímat již po čtyřicítce. Dalším rizikovým faktorem je příslušnost k etnické skupině. U černošské populace je toto onemocnění prý až dvakrát častější než u bělochů. Syn nemocného otce má rovněž vyšší pravděpodobnost vzniku této rakoviny. Dalšími diskutovanými faktory (čili ne zcela prokázanými) jsou strava, záněty, sexuální onemocnění, kouření, fyzická aktivita a obezita.

Projevy rakoviny prostaty

Je důležité si uvědomit, že příznaky rakoviny prostaty se v podstatě neliší od benigního zbytnění. Proto by mohlo být fatální při prvních známkách problémů s prostatou podlehnout a snažit se sám vyléčit různými, dnes často v reklamách inzerovanými, prostředky. Namísto toho by se dotyčný muž měl se svými problémy svěřit co nejdříve lékaři. Mezi symptomy rakoviny prostaty patří:

 • častější močení, zejména během noci
 • přerušované močení a slabší proud moči
 • bolestivé močení
 • přítomnost krve a moči v ejakulátu
 • bolesti kyčlí, pánve a dolní části zad

Diagnostika a léčba

Mezi základní diagnostické metody patří tzv. vyšetření per rectum a stanovení hodnoty PSA. Vzhledem k anatomické poloze prostaty může lékař prsty snadno skrz konečník prostatu nahmatat a zjistit, zda zde dochází k nějakým změnám ve struktuře tkáně. Per rectum je v tomto ohledu velice účinné vyšetření a pacienti by se mu, i přes jeho jistou nepříjemnost, ve vlastním zájmu neměli vyhýbat. PSA (prostatický specifický antigen) je látka vylučovaná prostatou a její zvýšená koncentrace v krvi může poukazovat na zhoubný nádor (zvýšená hladina PSA se vyskytuje i u benigních nádorů).

Léčba se provádí jednak chirurgickým odstraněním prostaty nebo radiační léčbou, kdy lze i zářič vkládat přímo do tkáně prostaty (brachyterapie). Menší roli v léčbě hraje chemoterapie.

Vzhledem k faktu, že testosteron podporuje růst nádoru prostaty, užívá se rovněž hormonální léčba. Ta spočívá v buď přímo odstranění varlat (žlázy produkující testosteron) nebo ve farmakologické blokaci testosteronu.

Rakovina prostaty patří do témat
 • Marek J. 30.09.2015 10:27:46

  měli jsme bohuzel tyto zdravotni problemy v rodine.. Nastesti vse dopadlo dobře! Drzim vsem palce

 • kocka228 25.08.2015 10:01:11

  dobrý den. S manželem tuhlevěc právě řešíme a jsmerádi, že na protonovécentrum slyšíme jen todobré, protože do léčbypůjdeme! Hodně informacínám taky nabídl webhttp://www.protonovibojovnici.cz/kapitoly/

  • Re: matej.mark 26.08.2015 11:54:49

   Nevite jake jsou tam rozdilna procenta co se tyce zareni fotonovym a protonovym?

   • Re: Re: Jarek 21.09.2015 11:13:21

    tak jsem se nakonec docetl ze ten rozdil v procentech je opravdu docela velky. Snizeni davek na mocovy mechyr o 71% a na konecnik o 83% oproti fotonum.

    • Re: Re: Re: Jarek 29.09.2015 10:50:57

     To jsou slusna cisla opravdu!!

   • Re: Re: Jarek 27.08.2015 11:45:14

    tohle porovnání by mě taky zajímalo, o jak moc je to lepší než klasická léčba rakoviny

    • Re: Re: Re: kocka228 27.08.2015 16:38:31

     tak porovnání…protonové záření jde jenom do nádoru, je tam proto i nízké riziko inkontinence, krvácení a hlavně je zachovaná erekce. A léčba trva asi 14 dní.

     • Re: Re: Re: Re: Petr Stavrovsky 28.08.2015 12:14:38

      léčba trvá dva týdny a je sníženo riziko krvácení a pomočování. Já jsem hodně informací o rakovině prostaty a léčbě našel na internetu Protonovíbojovnici - člověk se tady dočte vše důležité o tom

 • Marek 24.09.2015 11:17:12

  Rakovinu prostaty jsem prodělal.Peklo. Kdo tenhle problém řeší, určitě si zjistěte co nejvíc informací o léčbě, dnes jsou i šetrné metody

 • viky.beckham 26.08.2015 11:41:17

  Dobry, muj pritel také lecbu protony podstoupil. A vse zvladnul opravdu moc dobře. Po lecbe nemel ani zadne komplikace které se naproti o fotonove lecbe hodne vyskytuji. Jsem stastna ze je zase zdravi .)

 • Rakovina prostaty Jana 19.08.2015 10:04:59

  kamarad taky tuto rakovinu prodelal a my jsme mu ji zaridili v protonovym centru-je setrnejsi nez normalni ozarovani a na erekci nemá tak spatny dopad a na potenci taky ne. Mrknete jim na stranky mají tam hodne dobré informace o tom.

 • Rakovina prostaty Lucka 18.01.2012 07:24:45

  Dobrý den, tatínek mého přítele měl v 55 letech rakovinu prostaty. Mému příteli je teď 31 let a zajímalo by nás, jestli vzhledem ke genetice by měl chodit na nějaká pravidelná vyšetření, popř. kdy poprvé by měl zajít k lékaři kvůli prevenci a jestli stačí praktický lékař, nebo rovnou nějaký specialista? Děkuji, Lucka

  • Re: Rakovina prostaty Lenka 24.06.2015 14:38:18

   Dobrý den, s manželem jsme řešili stejný problém a kvůli zvýšenému riziku byl nucený také chodit na pravidelné prohlídky. Hledali jsme dlouho a našli novinku na trhu www.test-rakoviny.cz, který se dá udělat doma a v klidu. Má vysokou spolehlivost. Dokonce k tomu byla i reportáž na Tv Prima v receptáři. Tak zkuste, Lenka

 • Rakovina a milování Jana 14.01.2014 18:34:11

  Bohužel máme také tu nemilou zkušenost s rakovinou prostaty a je to fakt peklo. Naštěstí to zatím dobře dopadlo, ale odrazilo se to na erekci od manžela. Ale dali jsme na doporučení lékárnice a vyzkoušeli ArginMax a opravdu je to o 90% lepší a manžel se cítí dobře.


Rakovina prostaty patří do témat

Adresář

Rakovina prostaty ptejte se v poradně

Diskuze na téma Rakovina prostaty

 • Petr 06.10.2015 13:10 Rakovina prostaty

  Dobrý den, nabízíme zaslání naší knihy „Vilcacora léčí rakovinu“ zcela bezplatně! Kniha obsahuje v…

 • Sarka 30.09.2015 10:09 Rakovina prostaty

  Diky, rikal ze to byl velky boj. Ale ze diky protonove lecbe to vsechno zvladl mnohem lepe ! Ja…

 • maja 30.09.2015 10:09 Rakovina prostaty

  Normálně jsem si to našla na internetu. www.ptc.cz

 • lenka.dobby 29.09.2015 13:09 Rakovina prostaty

  To moc gratuluju. A kde jsi brala informace? Protože doktoři nám o tom zatím moc neřekli

 • Vojta 29.09.2015 10:09 Rakovina prostaty

  Ti protonovibojovnici to je zajimavy odkaz..jak jste na ne prosim prisla?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku