Rakovina varlat a prostaty - existuje prevence?

Rakovinové onemocnění intimních partií u mužů je pořád častější hrozbou pro stále mladší muže, což je samo o sobě velmi alarmující. Většina mladých mužů, kteří jsou na vrcholu svých sil, si navíc jen tak nepřipustí, že by s nimi po této stránce mohlo být něco v nepořádku. A tak si varovných příznaků nemoci často ani nevšimnou, nebo jim nehodlají věnovat větší pozornost.

Rakovina varlat hrozí velmi mladým mužům

Rizikovou skupinou pro nejčastější výskyt tohoto nádorového onemocnění jsou muži ve věku od dvaceti do pětatřiceti let. Mladý a produktivní věk je v tomto případě sám o sobě velmi zrádný, protože takto mladý, zdánlivě naprosto zdravý muž, si jen těžko připustí možnost vzniku smrtelné nemoci. Přesto toto onemocnění není nijak vzácné.

Příznaky rakoviny varlat

Mezi první příznaky patří např. nebolestivé zvětšení jednoho varlete, bolest v tříslech,v podbřišku a varlatech, změna pohyblivosti kůže šourku a pocit tíhy v šourku. Dále může dojít k otoku varlete a nemocný může začít pociťovat větší únavu.

Při včasném odhalení nemoci je však velmi vysoké procento úspěšnosti vyléčení. Riziko výskytu se zvyšuje v případě genetických dispozic a také u mužů trpících tzv. nesestoupnutím varlete. Nejúčinnější prevencí pak může být časté a pečlivé samovyšetření, které v případě podezření povede k návštěvě lékaře.

Rakovinu prostaty je nutné diagnostikovat včas

Stejně důležitá je včasná diagnóza u pacientů s rakovinou prostaty. K příznakům začínajících potíží v tomto případě patří bolestivé močení, přerušovaný proud při močení, časté močení a pocit neúplného vyprázdnění při močení. Dále je to např. nedostatečná ejakulace, bolest a nepříjemné pocity při ejakulaci, nebo také krev v moči nebo v ejakulátu.

Rakovina prostaty - existuje prevence?

Dnešní moderní metody umožňují diagnostikovat rakovinu prostaty u vysokého procenta pacientů ve stádiu, kdy je možné ji považovat za vyléčitelnou. Přesto proti ní neexistuje účinná prevence, vzhledem k tomu, že se objevuje převážně ve vyšším věku. Existují však jistá doporučení:

 • pravidelná a intenzivní pohlavní aktivita
 • posilování a pravidelné cvičení
 • vyvarování se nadměrné konzumaci grilovaného a smaženého, dále pak červeného masa.

Z našich slavných osobností, které prohrály boj s tímto druhem zákeřné rakoviny, jmenujme např. zpěváka Pavla Nováka a milionáře Zdeňka Holubovského, přezdívaného český král vozů Ferrari.

Zdroj: xman.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Rakovina varlat a prostaty - existuje prevence? patří do témat

Rakovina prostaty patří do témat

Adresář

Rakovina prostaty ptejte se v poradně

Diskuze na téma Rakovina prostaty

 • Petr 06.10.2015 13:10 Rakovina prostaty

  Dobrý den, nabízíme zaslání naší knihy „Vilcacora léčí rakovinu“ zcela bezplatně! Kniha obsahuje v…

 • Sarka 30.09.2015 10:09 Rakovina prostaty

  Diky, rikal ze to byl velky boj. Ale ze diky protonove lecbe to vsechno zvladl mnohem lepe ! Ja…

 • maja 30.09.2015 10:09 Rakovina prostaty

  Normálně jsem si to našla na internetu. www.ptc.cz

 • lenka.dobby 29.09.2015 13:09 Rakovina prostaty

  To moc gratuluju. A kde jsi brala informace? Protože doktoři nám o tom zatím moc neřekli

 • Vojta 29.09.2015 10:09 Rakovina prostaty

  Ti protonovibojovnici to je zajimavy odkaz..jak jste na ne prosim prisla?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku